Piękny wygląd podłogi drewnianej to wspaniała wizytówka domu. Jednak by utrzymać go na lata, należy odpowiednio pielęgnować drewniane deski. Przedstawiamy zestaw kilku najważniejszych zasad, o jakich powinniśmy pamiętać, decydując się na podłogę z drewna.

Chroń podłogę przed piaskiem

Piasek i inne niewielkie zanieczyszczenia przynoszone do domu z dworu to największe niebezpieczeństwo dla drewnianej podłogi – małe granulki łatwo rysują drewno, a powstałe w ten sposób rysy dają się zniwelować jedynie wskutek kompleksowej renowacji. Należy zatem pamiętać o stosowaniu odpowiednich wycieraczek, które ustrzegą nas przed niebezpieczeństwem naniesienia na podłogę piasku. W mieszkaniu oczywiście takie zagrożenie jest zminimalizowane, jednak pamiętajmy w nim o częstym odkurzaniu lub zamiataniu podłogi.

Uważaj na wodę

Woda bardzo niekorzystnie wpływa na drewnianą podłogę. Zmywając podłogę, należy bardzo starannie odciskać z wody mop, w przeciwnym razie na podłodze może zostać zbyt dużo wilgoci, która wniknie w deski i doprowadzi do pęcznienia powierzchni. Dodatkowo w przypadku podłogi olejowanej nadmierna ilość wody może wypłukać z oleju warstwę ochronną, narażając deski na bezpośrednie uszkodzenia.

Zamiast obfitych ilości wody do zmywania podłogi wykorzystajmy raczej odpowiednie środki pielęgnacyjne do podłóg drewnianych. Jednak zanim to uczynimy, zwróćmy uwagę, czy z podłogi dokładnie usunięty został piasek i inne zabrudzenia – połączenie piasku i mopa może być zabójcze, ponieważ stwarza efekt „papieru ściernego”.

Stosuj odpowiednie środki

Zdecydowanie zrezygnujmy z wszelkich mocnych środków chemicznych, które mogą zadziałać na podłogę drażniąco. To przede wszystkim środki do czyszczenia ceramiki, ocet, płyn do mycia naczyń, ale także nieodpowiedni wosk. Bezwzględnie nie nadają się one do mycia drewna.

Uważaj na mechaniczne uszkodzenia

Wszelkie otarcia mogą spowodować nieodwracalne rysy na podłodze. Dlatego jeśli mamy w domu zwierzaka, warto zadbać o regularne obcinanie mu pazurów. Jeśli podłoga znajduje się w miejscu o dużym natężeniu ruchu, zabezpieczmy ją dywanem. Jeśli na podłodze stawiamy meble o twardych lub ostrych elementach (np. nogi stołu), nałóżmy na elementy filcowe nakładki. I pamiętajmy – największą zmorą dla drewna są krzesła biurowe na kółkach. Bezwzględnie stawiajmy je na dywanie lub ochronnej macie, nigdy zaś bezpośrednio na drewnie!

Drewniana podłoga wcale nie wymaga przesadnej dbałości, ale warto pamiętać o profilaktyce! Drewno to element natury, dla którego również najlepiej sprawdza się zasada: zapobieganie jest łatwiejsze niż leczenie.